top of page

עלינו

״שחר״ הוא שילוב ייחודי של קהילה ובית חינוך הפועלים בירוחם

קהילה

המסע שלנו התחיל לפני כשלוש שנים, התאגדנו קבוצה מגוונת של משפחות מירוחם (חילוניות, מסורתיות, דתיות, מעורבות)  שרואה את עתידה בירוחם אך יחד עם זאת מכירה בצורך ההולך ומתגבר בימינו בקרב הורים רבים, לאפשר חינוך רלוונטיי לילדנו. 
ילדינו מהווים את פני החברה של מחר. חשוב לנו שיפתחו כישורים מתאימים - תקשורת בין אישית פורה ושיתוף פעולה, אחריות אישית לחייהם ולסביבה המקיפה אותם, הנעה פנימית ויצירתיות.
העולם צועד קדימה, ארגונים וקהילות משתנים ומתאימים עצמם למציאות החדשה ומערכת החינוך נשארת מאחור. התאגדנו יחד למען יצירת מציאות חינוכית שונה בירוחם שתתאים לעולם המשנה תדיר בו אנחנו חיים ותדע ליצור סימביוזה בין חינוך לחיי הקהילה המגוונת של ירוחם.
את הגישה המונטסורית בחרנו אחרי תהליך ארוך של גיבוש קבוצתי. ביצענו חקר מעמיק על הפדגוגיות השונות, חידדנו את הצרכים שלנו כקהילה ועיצבנו מספר עקרונות שהובילו את דרכנו בהקמת בית החינוך שאנו חולמים עבור ילדינו:

  • ציבורי- פתוח לכולם ללא תשלומי הורים נוספים

  • משלב (דתיים, מסורתיים וחילונייים)- חינוך להקשבה, לדיאלוג ולהפרייה הדדית של הקולות הרבים העולים מן הקהילה

  • פדגוגיה חדשנית- מבוסס על עקורנות החינוך המונטסורי 

  • חיבור לקהילה- חינוך שמחובר לקהילה. מעבר לשותפות ההורים המבורכת, שותפות גם עם הקהילה הרחבה יותר של ירוחם

  • חיבור לטבע ולסביבהנותן מקום משמעותי לשפע הסביבתי של המקום בו אנחנו חיים

 

בזכות שותפים מדהימים שהאירו לנו את הדרך וראו את החשיבות ביצירת מציאות חינוכית המתאימה לכל ילד ומשפחה כאן בירוחם יצרנו קהילה ייחודית ובית החינוך שחר החל את דרכו בשנת הלימודים תש"פ.

 

היום, מטרתנו כקהילה היא הרחבת היצע החינוכי בעיר תוך פיתוח מתן הזדמנויות שוות לכלל ילדי ירוחם. ולכן על מנת לייצר את העושר שמציעה הפדגוגיה החדשנית במסגרת ציבורית לחלוטין אנחנו מכירים בחשיבותה של קהילה פעילה שעוטפת את בית החינוך. כל אחד מאיתנו ויחד כקבוצה אנחנו תומכים בבית הספר בדרכים מגוונות ולוקחים חלק פעיל בעיצוב המסגרת החינוכית של ילדינו.
הגיבוש של הקהילה הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך ואנחנו מקיימים אירועים והעשרה לקהילת "שחר" ולקהילת ירוחם (קהילה רחבה) העוטפת אותנו באהבה.

 

כל משפחה באשר היא מוזמנת להצטרף לקהילה ולקחת חלק בפעילויות שאנו מארגנים וכמובן להיות חלק מבית החינוך "שחר".

קהילה
בית חינוך

בית חינוך

בית חינוך מונטסורי, משלב (דתיים, מסורתיים וחילונייים) שהוקם ע"י עמותת ״הורים למען חינוך בירוחם״ בשיתוף הרשות המקומית ומשרד החינוך. בית החינוך החל את פעילותו בשנת הלימודים תש״פ לכיתות א-ב כבית ספר ציבורי צומח ופועל כיחידה עצמאית בתוך בית הספר הממלכתי בירוחם -״המאוחד״. בכיתה שני מחנכים, דתי/ה וחילוני/ת. הכיתה שמחה, מלאת חיים ומתרחשת בה למידה אחרת.

 

אני מאמין

בית חינוך ״שחר״ שם במרכז את האמונה כי לכל ילד דרך ייחודית ללמוד ולרכוש כלים לחיים. אנחנו שואפים להיות מקום בו כל תלמיד יגלה ויכיר את כישרונותיו ויכולותיו ויוכל להביא אותם לידי ביטוי במלוא העוצמה תוך כבוד לעצמם ולקהילה הסובבת אותם.

החינוך נעשה בשיטות הוראה חדשניות ומגוונות ותומך בלמידה חוויתית דרך תנועה, אומנות וסביבה.

עקרונות לימוד

למידה חוויתית

הילדים לומדים בדרך חוויתית ותוך כדי תנועה. הלמידה בכיתה נעשית באמצעות עזרים המאפשרים חוויה חושית ולא באמצעות ישיבה והקשבה ממושכת

המורה והילד

תפקיד המורה להורות את הדרך, לפנות מקום לילד ללמוד ולהוביל את עצמו עם דגש על מוטיבציה פנימית (ולא חיצונית) המחזקת את הביטחון העצמי של הילד ומאפשרת לו לגלות את העוצמה שבו ולהקרין את אורה על סביבתו הקרובה

תכנית לימודים מותאמת אישית

תכנית אישית לפי קצב ההתפתחות של כל ילד. הקנית החומר הנלמד מתבצעת אחד-על-אחד או בקבוצות קטנות על פי הרמה והצורך של התלמיד. אלו מפתחים את יכולות הלמידה העצמאית של הילד (אוטודידקט) ומאפשרים לו להקדיש את רוב הזמן של מעגלי הלמידה לתרגול החומר הנלמד

שילוב זהויות

בית החינוך שלנו משלב ילדים מרקעים שונים- דתיים, חילוניים, מסורתיים מה שמעודד חינוך להקשבה, לדיאלוג ולהפרייה הדדית של הקולות הרבים העולים מן התלמידים. זה מחזק את בנית זהותם האישית, שמירה על מה שהם מביאים מהבית תוך פיתוח חשיבה מורכבת. אלו יוצרים שפה משותפת בין חלקים שונים של החברה, מודל משמעותי שתורם רבות להתפתחות שלנו כפרטים בחברה מורכבת ומגוונת

כיתה רב גילית

גיוון חברתי לצד יציבות, מקום יחסי משתנה, הוראת עמיתים. אלו מפחיתים תחרותיות והשוואתיות, מפתחים כישורי תקשורת מגוונים אצל הילדים ותורמים רבות לדינמיקה החברתית בכיתה

חופש בתוך גבולות

למידה בבית החינוך נעשית דרך הילד. הילד מתנהל באופן עצמאי הוא בוחר איפה לשבת ומה ללמוד בתוך מסגרת מוגדרת המונחית על ידי המורה. אלו מעודדים את הילד לקחת אחריות אישית

הסביבה הלימודית

״הילד לומד את השיעורים הכי עמוקים שיש באופן הכי טבעי שיש״ (מריה מונטסורי)
מרחבי למידה מעוצבים בצורה שתאפשר לילד לחקור וללמוד בצורה עצמאית ומשלבים פנים וחוץ ליצירת חווית למידה מגוונת

מה לומדים?
מעגלי למידה

לימודי הליבה מתבצעים בזמני למידה ארוכים וללא הפרעה (בין 2-3 שעות) המאפשרים לילדים להתעמק בנושא הנלמד ולהשיג ריכוז מיטבי

יום מדבר

יום המדבר יוצאים הילדים לחקור את המדבר שנמצא סביב ירוחם. ביום המדבר הם לומדים בדרך הכי טבעית שיש על הטבע בסביבה, על עצמם ועל נושאים רבים ומגוונים

שת״פ מקומי

כחלק מהחשיבות הגדולה של הקהילה בשחר, אנחנו יוצרים שיתופי פעולה מקומיים עם ארגונים ויזמים מקומיים שמגיעים ל״שחר״ ומעשירים את התלמידים בתחומים מגוונים כמו: מוזיקה, אומנות, מדעים, טבע ועוד

ועוד דברים טובים שכרגע בפיתוח...

אנשי חינוך?

אם חינוך זה מה שאתם אוהבים לעשות, אם אתם מחפשים קהילה, אם אתם אוהבים את המדבר ורוצים להקים בו את ביתכם ולקחת חלק ביוזמה חינוכית פורצת דרך - אתכם אנחנו מחפשים!

ירוחם

ירוחם

בירוחם יש את כל מה שצריך כדי ליזום יוזמות ממגוון רחב של תחומים, ביניהן, יוזמות חינוכיות.
כיישוב שמכיל בתוכו מגוון רחב מאד של אוכלוסיות, מתבקש שהיצע החינוך בתוכו יכיל מגוון רחב גם כן. לפני הקמת המסלול היו קיימים בירוחם שני בתי ספר יסודיים בלבד. שניהם ציבוריים, ממלכתיים. אחד חילוני והשני דתי. 
עם השנים הגיעו לירוחם אוכלוסיות מגוונות, משפחות צעירות אשר ביקשו לייצר עבור הילדים שלהן אלטרנטיבה חינוכית איתה הם מזדהים. במקביל לגל השוטף את המדינה ביזמויות של הורים לעיצוב החינוך של ילדיהם, גם אנחנו כאן בירוחם הבנו שיש צורך וצריך לפעול על מנת למלא אותו. וזה בעיקר תלוי בנו.

ירוחם עיירה מאוד מגוונת שכל אחד מאיתנו (מסורתי, חילוני, דתי, מקומי, חדש) מרגיש בירוחם בבית ומוצא את מקומו, ההיצע החינוכי הקיים כיום אינו עונה על צרכי המגוון הקהילתי שקיים בירוחם ומהות המשימה שלנו היא הרחבת היצע החינוך בעיר תוך פיתוח מתן הזדמנויות שוות לכלל ילדי ירוחם. אנחנו מאמינים שבאמצעות יצירת בית חינוך ציבורי, משלב (דתיים וחילוניים) ועם פדגוגיה חדשנית (מונטסורי) נייצר קהילה חזקה ומגוונת שתמשוך חזרה צעירים בני מקום ומשפחות חדשות צעירות שיקבעו בירוחם את ביתם ובכך ישפיעו על הצמיחה הדמוגרפית של היישוב. 

ירוחם היא עיר מקסימה שטוב לנו לחיות בה והיא מכוונת להוביל גם בתחום החינוך ולהוות מופת לעשייה חינוכית חיובית. השאיפה היא לחרוט על דגלה של ירוחם עשיה חינוכית שיתופית של מוסדות החינוך עם התושבים ליצירת מציאות חינוכית המתאימה לכל ילד (ומשפחה).
 

לתמוך בנו

כדי לקיים את השפע הזה במסגרת ציבורית לחלוטין המאפשרת שוויון ההזדמנויות לכל ילדי ירוחם אנחנו צריכים את עזרתכם ואתם יכולים לעזור לנו בדרכים מגוונות

bottom of page